Аннотации:
У статті досліджуються актуальні проблеми соціально-економічного розвитку територіальних громад в Україні в умовах впровадження реформи децентралізації. Встановлено, що сучасна адміністративно-фінансова та секторальна децентралізація передбачає реорганізацію майнових та фінансово-господарчих відносин у соціально-економічній сфері з метою підвищення доступності умов функціонування суб’єктів господарювання, що працюють в регіонах та покращення якості життя населення територіальних громад. Підкреслено, що активізація економічного життя в регіонах визначає тенденції економічного зростання всієї країни.
Визначено, що найгострішими проблемами розвитку соціально-економічної сфери територіальних громад є невідповідність наявної в Україні системи адміністративно-територіального устрою сучасним умовам господарювання; недосконалість механізмів фінансово-бюджетного стимулювання соціально-економічного розвитку регіонів; недостатній рівень кадрового забезпечення; недосконала система територіального розміщення об’єктів інфраструктури; невпорядкованість відносин власності.
Підкреслена важливість нормативно-правового забезпечення впровадження реформи децентралізації. Продемонстровано показники, що характеризують реальний стан державної підтримки соціально-економічного розвитку територій у 2020 році, рівень власних доходів загального фонду місцевих бюджетів. Проаналізовано зростання рівня доходів загального фонду бюджетів на 1 мешканця за січень-липень 2016-2020 рр.
У статті розглянуто позитивні і негативні наслідки процесів децентралізації та їх вплив на соціально-економічний розвиток територіальних громад. Визначено, що пріоритетом територіальних громад в Україні повинно стати збереження позитивних тенденцій в економіці; створення можливостей для реалізації стратегій місцевого розвитку на інвестиційно-інноваційній основі; посилення контролю за соціально-економічним розвитком об’єднаних території.