Короткий опис(реферат):
статті наведено результати досліджень щодо вивчення впливу площі та фону живлення на урожайність насіння льону олійного.
Основними завданнями наших досліджень було встановити реакцію льону олійного на різні норми висіву в умовах зрошення; визначити вплив фонів живлення на ріст, розвиток та урожайність льону олійного при зрошенні.
Урожайність льону олійного змінюється в широких межах в залежності від умов його вирощування.
В середньому по досліду врожайність насіння в варіантах коливалася від 13,8 до 24,5 ц/га.
Найбільш сильний вплив на урожайність льону олійного чинять мінеральні добрива. Найнижчий урожай олієнасіння отримано у варіантах неудобреного контролю в середньому – 16.5 ц /га. На ділянках з застосуванням норми добрив N60Р60 урожай насіння істотно збільшився і склав в середньому – 20,9 ц /га. В умовах проведення досліджень одинарна норма мінеральних добрив незалежно від норми висіву підвищувала урожайність насіння льону олійного на 26.7%.
При застосуванні подвійної норми добрив середня урожайність олієнасіння склала 22.1 ц/га. Відмічене збільшення урожайності насіння порівняно з неудобреними варіантами та ділянками з одинарною нормою добрив відповідно на 5,6 та 1,2 ц /га.
Істотний вплив на формування олієнасіння чинила також норма висіву культури.
В середньому за два роки досліджень, самий низький урожай насіння в польовому досліді забезпечила норма висіву 6 млн.шт /га – 16,7 ц /га, При збільшенні норми висіву насіння до 9 млн.шт/га відмічено середню урожайність насіння льону олійного - 22.1 ц /га. Зміна площі живлення рослин в польовому досліді, застосувавши норми висіву 12 млн. шт/га, незалежно від фону живлення, сприяла урожайності насіння – 20.8 ц /га.
Агрокліматичні умови південного степу України дозволяють отримувати високі врожаї насіння льону межеумка за рахунок раціонального загущення посіву, оптимізації водного режиму поля і умов мінерального живлення рослин.
Для формування врожаю насіння на рівні 23-25 ц/га льон олійний необхідно висівати нормою 9 млн. схожих насінин на гектар звичайним рядковим способом з міжряддям 15 см. Мінеральні добрива при цьому вносити з розрахунку N120Р120