Abstract:
Економічне зростання, підвищення рівня благоустрою міст та соціального добробуту населення призводять до проблеми забруднення водних ресурсів. На сьогодні головними джерелами водозабезпечення промислових, сільськогосподарських та комунальних потреб є поверхневі води, екологічний стан яких є незадовільним. Основною причиною погіршення якісних характеристик водотоків та водойм є скид недоочищених комунально-побутових стоків та неочищених зливових вод. Надактуальна проблема якості очистки стічних вод характерна для великих міст із застарілою системою водовідведення та застосуванням неефективних технологій очистки стічних вод. Нагальною проблемою урбосистеми м. Херсон є нейтралізація біогенних і хімічно-побутових складових каналізаційного стоку, що зумовлює необхідність здійснення оцінки обсягів стоків, визначення їх гідрохімічного складу, специфіки основних складових компонентів каналізаційного стоку міста Херсон; сумарних обсягів забруднюючих речовин, які утворюються та видаляються з території міста через каналізаційну мережу. За результатами трьох серій лабораторних досліджень каналізаційного стоку встановлено сезонну динаміку гідрохімічних показників, що обумовлюється господарсько-побутовою діяльністю населення в різні сезони. У липні-серпні рівень водного споживання сягає максимуму, а у листопаді-грудні показник є мінімальним.
Згідно проведених досліджень гідрохімічних властивостей стану очищених каналізаційних стоків у місці їх скиду засвідчено суттєве зменшення полютантів, які потрапляють з каналізаційними водами до очисних систем. У річковій акваторії Вірьовчиної на відстані 500 м від скиду стічних вод якісні показники перевищували нормативні значення за мінералізацією 1,5 ГДК, хлоридами 1,2 ГДК, ХСК 2,8 ГДК, фосфатами 4,3 ГДК.
Для зменшення негативного впливу міських стічних вод на поверхневі води запропоновано будівництво очисних споруд для очистки зливових вод, удосконалення технологій очистки каналізаційних вод, модернізація станції біологічної очистки у місті Херсон та запровадження системи оборотного водопостачання для виробничих потреб.