Abstract:
Мета. Дослідити вплив кормового чинника на функціональний стан організму коропа
(Cyprinus carpio L.) при підрощенні у модельній рециркуляційній системі комплексного призначення на фоні використання інтенсивних технологій.
Методика. Експериментальні дослідження проводилися на базі НДЛ «Перспективи
аквакультури», НДЛ «Фізіолого‐біохімічних досліджень», НДЛ з екологічного і хімічного аналізу та моніторингу води ДВНЗ «ХДАЕУ» та у лабораторії ДУ «Херсонський виробничо‐
експериментальний завод з розведення молоді частикових риб». Підрощування коропа
відбувалось у змодельованій системі рециркуляційного водопостачання басейнів з
використанням інтенсивних технологій, альтернативних джерел енергії, методу
газорозрядної візуалізації. В ході дослідження проводився клінічний огляд риб, контроль темпів росту та масонакопичення, рівня виживання, фізіологічного стану та морфо‐ функціональних показників крові згідно із загальноприйнятими методами.
Результати. Досліджено загальний функціональний стан організму коропа Cyprinus
carpio L. в онтогенезі на фоні активації адаптаційно‐компенсаторних механізмів,
метаболічних процесів, впливу кормового чинника за умов підрощування у модельній системі комплексного призначення. Отримані позитивні результати досліджень морфо‐функціональних, біохімічних показників крові коропа при підгодівлі кормосумішшю з природного корму та біологічно активних речовин. Вивчено рівень впливу кормового чинника як коректора метаболічних процесів в організмі коропа при вирощуванні до товарної маси.
Наукова новизна. Проведений аналіз газорозрядної візуалізації статичних ГРВ‐грам
параметрів оптоелектронної емісії цьоголіток коропа продемонстрував відмінності
функціональної активності в організмі риби з дослідної групи відносно контрольної, що також було обгрунтованим та аргументованим за показниками крові, швидкості розвитку коропа. Практична значимість. Запропонований спосіб підгодівлі коропа у рециркуляційній системі сприяє корекції процесів обміну в їхньому організмі, що надає можливість отримати високої якості товарну продукцію на фоні зниження собівартості за рахунок використання природних кормів, культивування яких впроваджено у рециркуляційну систему.