Abstract:
У статті вказані технологічні основи Підвищення генетичного потенціалу великої рогатої худоби і створення високопродуктивного молочного гурту неможливо без опанування в кожному господарстві системи селекційно-племінної роботи, де головне місце займає спрямоване вирощування телиць та нетелів.
Процес вирощування молодняку в залежності від комплексу фізіологічних функцій організму та умов життя розподіляється на окремі вікові періоди індивідуального розвитку. Кожен з них характеризується певними, властивими тільки йому специфічними особливостями, та має свою самостійну технологію.
Існуюча технологія вирощування нетелів забезпечує їх живу масу в 24- місячному віці 430-440 кг, тоді як розроблена і рекомендована 480-490 кг при середньодобових приростах відповідно 560 і 630 г. Жива маса ремонтного молодняку до 24 місяців збільшиться на 50 кг. Перспективна технологія спрямованого вирощування нетелів забезпечить підвищення молочної продуктивності нетелі на 500кг згідно молочного коефіцієнта. Вартість валової продукції в розрахунку на 1 первістку збільшиться на 1250 грн., прибуток складе 500 грн., рівень рентабельності досягне 40%. Високі виробничі і економічні показники дають можливість рекомендувати виробництву розроблену технологію спрямованого вирощування ремонтних телиць і нетелів.