Abstract:
Мета статті – обґрунтувати теоретико-методологічні засади щодо забезпечення конкурентоспроможного розвитку аграрних підприємств шляхом реалізації відповідної моделі, квінтесенція якої ґрунтується на економетричному інструментарії та імплементації сукупності економічних і організаційних інструментів та механізмів управління конкурентоспроможністю.
Методика дослідження. У процесі дослідження використано такі наукові методи: аналіз, синтез, системний, коеволюційний і компліментарний підхід та абстрагування для визначення теоретичних аспектів управління конкурентоспроможністю й оцінювання перспектив диверсифікації виробництва, прогнозування для моделювання ефективності діяльності аграрних підприємств, оцінки конкурентоспроможного потенціалу та розроблення моделі забезпечення конкурентоспроможного розвитку аграрних підприємств, теоретичного узагальнення при формулюванні висновків.
Результати дослідження. Виявлено зв'язок між інституційною, інноваційною та інвестиційною компонентами забезпечення конкурентоспроможності, визначено ключові фактори конкурентних переваг та запропоновано їх узагальнення в адаптивній моделі конкурентоспроможного розвитку аграрних підприємств.
Елементи наукової новизни. Систематизовано проблеми, що стримують конкурентоспроможний розвиток аграрних підприємств, зумовлюють диспропорції у галузевій структурі, низький рівень диверсифікації виробництва та ресурсовіддачі, розроблено адаптивну модель забезпечення конкурентоспроможного розвитку аграрних підприємств.
Практична значущість Надано рекомендації з впровадження моделі забезпечення конкурентоспроможного розвитку, яка враховує особливості суспільних відносин на кожному їхньому рівні та об’єднує результат кожного рівня в сукупний ефект її впровадження.