Abstract:
Розглянуто, що система життєвих цінностей і цілей визначає змістовний складову особистості і є основою її відносин до навколишнього світу, до інших людей, до себе. Молодь як особлива соціальна група постійно перебуває у фокусі досліджень психологів, соціологів, оскільки саме вона є індикатором змін, що відбуваються, і визначає загалом потенціал розвитку суспільства. Неминуча, в умовах переосмислення сформованих підвалин, переоцінки цінностей, їх криза найбільше виявляється у свідомості цієї соціальної групи. Дослідження духовних орієнтацій, життєвих пріоритетів сучасної студентської молоді вельми актуальне, оскільки дає можливість з'ясувати ступінь її адаптації до нових соціальних умов.
Зазначено, що державотворчі процеси в Україні тісно пов’язані з реформуванням вищої школи, створенням національної системи освіти, яка, інтегруючись у європейський простір, могла б забезпечити не лише фахівців високого класу, а й свідомих громадян та непохитних патріотів своєї батьківщини. Тож сучасна освіта має допомогти молодій людині збагнути свою глибинну сутність, виявити свою духовну основу, сформувати свій національний характер. Становлення нової правової реальності, поступове звільнення її від ідеологічних міфів і догм потребує глибокого філософського осягнення морально-правового поля, системи цінностей та методів її дослідження. Кризовий період розвитку нашого суспільства, викликаний переходом від тоталітаризму до демократії, поширення морального та правового нігілізму, руйнування однієї системи цінностей і становлення іншої, що ґрунтується на плюралістичних засадах, відкриває нові можливості для молоді в становленні їх загальнолюдських орієнтацій і духовних перспектив.
Визначено, що негативні умови перешкоджають формуванню гуманних якостей особистості: занижена самооцінка; відсутність у житті колективу видів діяльності, в яких гідність і значущість молодої людини підтримувалися б достатньою мірою; несформованість ціннісних навичок і умінь; відсутність доброзичливості у атмосфері колективу; наявність у здобувача таких негативних рис, як невпевненість у собі, низький рівень моральної свідомості тощо.
Наголошено на особливостях самовиховання як складного явища. Так чи інакше самовиховання у різних формах «супроводжує» особистість протягом усього життя. Особливо актуалізується воно в підлітковому віці та в юності. Саме в цей період у людини загострюється увага до свого духовного світу, виникає прагнення та активізуються пошуки можливостей самовираження і самоствердження, виявляється особливий інтерес до самопізнання, самовиховання. Власне, саме молоді притаманний бурхливий процес самовиховання, що охоплює всі прояви ставлення особистості світу.