Abstract:
В роботі наведені результати досліджень щодо можливості компенсації нестачі
тепла у ґрунті за рахунок примусової його подачі у розрахунковий шар ґрунту і забез-
печення необхідного водно-теплового режиму для створення комфортних умов вегетації сільськогосподарських рослин. Проаналізовані відомі у гідротехнічній практиці результати досліджень, що спрямовані на вирішення задачі створення необхідного водно-теплового режиму ґрунту для умов степової зони України. Доведено, що для умов досліджуваної території Причорноморської низини
водний та тепловий режими грунтів є взаємопов’язаними, особливо у кореневмісному шарі. Для розробки ідеї комплексного регулювання водно-теплового режиму грунтів було виконане теоретичне обґрунтування технічних рішень, в якому розглядається рух води у системі ґрунт – рослина – атмосфера.
Встановлено, що виникнення потоку вологи при накладенні температурного граді-
єнту показує, що достатньо порівняно невеликої різниці температур, щоб викликати рух води у ґрунті, особливо у обмеженому просторі. Тому створення підвищеного перепаду температур по глибині ґрунтового профілю дозволяє прискорити забезпечення необхідного водно-теплового режиму. В результаті досліджень розроблений пристрій, який може бути використаний для зрошення сільськогосподарських культур та захисту ґрунту від промерзання.
Розглянуто конструкцію пристрою для регулювання водно-теплового режиму
ґрунтів, який отримав назву зрошувач-нагрівач за деклараційним патентом України № 20031211944 одного з авторів.
Використання запропонованого пристрою дозволяє знизити затрати при зрошенні
сільськогосподарських культур, за рахунок 60 % економії поливної води та значно скоротити експлуатаційні витрати.