Abstract:
У статті проаналізовано вітчизняне законодавство стосовно особливостей оподаткування резидентів Дія Сіті, які надають цифрові послуги. Зазначено, що оподаткування компаній у сфері інформаційних технологій (ІТ), які відповідно до вітчизняного законодавства мають можливість бути резидентами Дія Сіті, є складним і важливим питанням у сучасній глобальній економіці. Це обумовлено тим, що ці компанії працюють через кордони, використовуючи цифрові платформи та нематеріальні активи, традиційні системи оподаткування часто не можуть адекватно охопити їхню економічну діяльність.
Встановлено, що міжнародний характер діяльності ІТ-компаній більше ускладнює ситуацію, оскільки прибуток можна легко перемістити в низькоподаткові юрисдикції, розмиваючи податкову базу країн, де відбувається більш значуща економічна діяльність. У статті розглянуто міжнародні правила оподаткування, зокрема результати зусиль таких організацій, як ОЕСР, що спрямовані на боротьбу з розмиванням бази оподаткування та виведенням прибутку з-під оподаткування (BEPS) за допомогою таких ініціатив, як цифрові податкові рамки. Розглянуто односторонні дії окремих країн за відсутності глобального консенсусу щодо оподаткування ІТ-компаній. Встановлено, що деякі країни запровадили податки на цифрові послуги, щоб забезпечити мінімальний рівень оподаткування ІТ-компаній. Такий підхід викликав занепокоєння щодо подвійного оподаткування та торговельних суперечок.
Зазначено, що оподаткування ІТ-компаній знаходиться на перехресті традиційних податкових норм та вимог цифрової економіки, що стрімко розвивається. Вирішення проблем, з якими стикаються ці компанії, вимагає міжнародної співпраці, збалансованого підходу до формування політики та визнання того, що чинна податкова система може потребувати фундаментальних змін для забезпечення справедливого та ефективного оподаткування цифрових продуктів та цифрових послуг.