dc.description.abstract |
Озеро Стебліївський лиман належить до придаткової водної мережі дельти Дніпра. Водойма знаходиться в межах м. Херсона, тому зазнає значного антропогенного тиску. Найсильніше цей тиск відчуває східна частина лиману, на берегах якої розташовані житловий масив, дачні забудови, гаражі, підприємства, причали маломірного флоту, нафтосховища та інші об’єкти господарського призначення.
Метою дослідження, результати якого наводяться в даній роботі, є визначення закономірностей функціонування екосистеми Стебліївського лиману в умовах антропогенного навантаження.
Останні комплексні гідроекологічні дослідження лиману було проведено наприкінці 80-х років минулого століття Інститутом гідробіології НАН України. З тих пір лиман постійно зазнає інтенсивного господарського втручання і, як наслідок, вийшов з числа рибопромислових об’єктів. Генеральним планом розвитку м. Херсона передбачається подальше освоєння озера та його прибережної території.
Починаючи з 2003 року, Херсонською гідробіологічною станцією проводились окремі гідроекологічні спостереження водойми. Планомірні комплексні дослідження було проведено на протязі 2009–2010 рр. Вони включали визначення інтенсивності зовнішнього водообміну озера, динаміки його водних мас, гідрофізичних властивостей води і донних ґрунтів, гідрохімічних та гідробіологічних показників (бактеріо-, фіто- і зоопланктону, вищої водяної рослинності, макрозообентосу).
Результати досліджень дозволили оцінити сучасний екологічний стан Стебліївського лиману та розробити рекомендації щодо підтримання сприятливих умов функціонування його екосистеми. |
ru |